Twórczość
Książki
Debiut w 1986 roku. Autor dziewięciu książek poetyckich, wielu publikacji i tekstów krytycznych.
W latach 2012 – 2019 wraz z Dorotą Koman i Bohdanem Zadurą – w ramach festiwalu Różewicz Open Festiwal – udział w pracach jury konkursu na debiut książkowy im. Janusza Różewicza
Credo poetyckie:
„Martin Heidegger pod koniec życia miał powiedzieć, że to nie filozofia lecz poezja zmienia świat. Poezja staje się tu czymś więcej niż nauką, jednak mniej niż modlitwą. Odzwierciedla znaczenia, które między modlitwą a codziennością i nauką zawierają się w słowie. Warunkiem tego odzwierciedlenia jest życie i trwanie w nim. Istotą poezji pozostaje więc to, co w życiu człowieka najważniejsze: uczucia, relacje, samotność i czas. A czas w poezji jest tajemnicą. Odmierza go specyficzny, bardzo intymny i dotkliwy niekiedy dialog z faktami, z samym sobą i z innymi. Jest w tych relacjach i ich opisie nieustanne napięcie. I nie odkrywałbym analitycznie tajemnicy jego źródeł. To zbyt osobiste. Jeśli jednak w odkrywaniu swojej własnej tajemnicy wiersze służą komuś wskazówką, jeśli dokonuje się dzięki temu próba zrozumienia samego siebie, to znaczy, że Martin Heidegger na łożu śmierci miał rację”
(Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego – Ireneusz Kaczmarczyk, fragment wystąpienia).
Echo serca
Ireneusz Kaczmarczyk - 2023 rok
Przejścia
Ireneusz Kaczmarczyk - 2020 rok
Instrukcje przemijania
Ireneusz Kaczmarczyk - 2010 rok
Słowa przychodzą później
Ireneusz Kaczmarczyk - 2004 rok
Cisza stroiła się sama
Ireneusz Kaczmarczyk - 1999 rok
Dwa światy
Ireneusz Kaczmarczyk - 1996 rok
Najbliżej do światła
Ireneusz Kaczmarczyk - 1996 rok
Prosto w życie
Ireneusz Kaczmarczyk - 1993 rok
Przystanki
Ireneusz Kaczmarczyk - 1986 rok
Wiersze ostatnie
Ireneusz Kaczmarczyk - 2021 rok.
Noty
Działania artystyczne

Ostrożnie wybieraj chwile
Poetycki bluszcz z poetą Irkiem Kaczmarczykiem. 2 czerwca 2022. Prowadzenie: Agnieszka Herman

spotkanie autorskie, prowadzenie Beata Anna Symołon, Radomsko styczeń 2022
Radomsko, 07 stycznia 2022. Prowadzenie: Beata Anna Symołon

Od 2022 wraz z prof. Joanną Wiszniewską-Domańską i zespołem Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim współtworzy Festiwal ,,Pomiędzy słowem a obrazem – PRZEJŚCIA‘’. Festiwal jest próbą spojrzenia na zjawisko ,,korespondencji sztuk’’ i wzajemnych inspiracji świata sztuk pięknych i Świata literatury. Refleksją nad sposobem przekazywania treści w dwóch językach – języku słowa i języku obrazów. Festiwal jest kulturalnym wydarzeniem interdyscyplinarnym odbywającym się w ciągu kilku tygodni maja i czerwca. W programie tej edycji znalazły się zarówno wystawy sztuki współczesnej, projekty literackie, spektakle teatralne i koncerty, a w warstwie edukacyjnej i popularnonaukowej warsztaty i panele dyskusyjne. Miejsca:
Galeria przy ul. Sieradzkiej 8 i ul. Dąbrowskiego 5.
„Słowa obrazów – Obrazy słów”
Człowiek świadomy swojej skończoności, cierpienia, znaczenia wolności, doświadcza również samotności. W takiej właśnie kruchości, na granicy życia i nie-życia, kiedy zamyka się horyzont i kończy znany świat, może jednak rozpoznawać znaczenie swojego istnienia.
W granicznych sytuacjach słyszymy w sobie odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne pytania. Dochodzą z miejsc, które były wcześniej poza uwagą, poza świadomością. Często w pustce, poczuciu zagrożenia czekają najpierw na jakiś znak, który nada kształt mglistym przeczuciom, rozświetli horyzont, wskaże kierunek.
W takim „przejściu” potrzebujemy wskazówek, aby się nie zagubić w obliczu tego co groźne i niepojęte. Potrzebujemy symboli, które pomagają rozumieć samych siebie, odzyskiwać duchowe bezpieczeństwo, wiarę w ludzi. Potrzebujemy kontaktu.
Sztuka od zawsze pomagała człowiekowi stojącemu w obliczu trosk ostatecznych odkrywać znaczenie istnienia. W ten sposób ratuje świat, bo to znaczenie nadaje walce o przetrwanie głębszy sens. Dziś po raz kolejny w historii ludzkości jesteśmy tego świadkami.
Festiwal „PRZEJŚCIA – pomiędzy słowem a obrazem” odpowiada na egzystencjalny ludzki niepokój. Apeluje do miejsc, w których człowiek odradza się w swoim własnym sensie.
Irek Kaczmarczyk

festiwal panel dyskusyjny panel
Panel dyskusyjny na temat literackich inspiracji w obszarze sztuk plastycznych i wielowiekowej historii korespondencji sztuk: od prawej Tomasz Jastrun, Henryk Waniek, Beata Anna Symołon, Joanna Wiszniewska – Domańska, Ireneusz Kaczmarczyk, Lucyna Jakubczyk

spektakl-od-do
Spektakl „…od…do…” zainspirowany poezją Ireneusza Kaczmarczyka – to opowieść o zbłąkanych, osamotnionych, zagubionych przechodniach szukających odpowiedzi na pytania kim naprawdę jesteśmy, dokąd codziennie zmierzamy, o czym marzymy, czego chcemy, co jest dla nas ważne? Gdzie krzyżują się szlaki i jakie są poplątane ścieżki każdego z nas?

festiwal spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie Irka Kaczmarczyka, prowadzenie Beata Anna Symołon
Poezja doświadczenie relacyjne

Pomiędzy słowem a obrazem


Rzeczy ważne

(obejrzyj spektakl)